Depresja jest jednym z najczęstszych zaburzeń psychicznych na świecie, wpływającym na miliony ludzi każdego roku. W Polsce każdego dnia więcej osób odbiera sobie życie niż ginie w wypadkach samochodowych. Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia do 2030 roku depresja będzie najczęściej występującą chorobą na świecie. Szacuje się, że w Polsce na depresję choruje ok. 1,2 mln osób.
Z tego artykułu dowiesz się:
Co to jest oś mózg - jelito - mikrobiota?
Chociaż depresja może wynikać z różnych przyczyn, takich jak czynniki genetyczne, środowiskowe, psychologiczne i biologiczne, rosnące dowody wskazują również na istotną rolę mikrobioty jelitowej w zdrowiu psychicznym.
W 1980 roku zaczęto mówić o teorii osi jelitowo-mózgowej, zainicjowanej przez badania nad interakcjami między hormonami a układem nerwowym. W ciągu ostatnich czterech dekad, te badania nie tylko pogłębiły zrozumienie tej osi, ale też przekształciły ją w bardziej kompleksową koncepcję osi mózg-jelito-mikrobiota, która opisuje złożoną, dwukierunkową komunikację pomiędzy mózgiem a układem pokarmowym, której mediatorami są mikroorganizmy jelitowe. System ten obejmuje sieci nerwowe, hormonalne i immunologiczne, które łączą funkcje mózgu i jelit, a mikrobiota jelitowa odgrywa w nim centralną rolę.
Naukowcy odkryli, że bakterie jelitowe mogą produkować neuroprzekaźniki oraz inne cząsteczki bioaktywne, które mogą wpływać na zachowanie i funkcje poznawcze. Przykładowo, niektóre bakterie jelitowe potrafią syntetyzować serotoninę, nazywaną „hormonem szczęścia”, która jest kluczowa dla regulacji nastroju. Serotonina, produkowana w przewodzie pokarmowym (do 95% jej ogólnej puli), powstaje przez przekształcenie tryptofanu. Niedobory serotoniny są powiązane z depresją, smutkiem, apatią i lękiem, co podkreśla jej znaczenie w regulacji nastroju. Specyficzne mikroorganizmy jelitowe, takie jak Bifidobacterium infantis, mają zdolność do modulowania metabolizmu tryptofanu, zwiększając jego dostępność i potencjalnie poziom serotoniny w organizmie.
Dodatkowo, obserwacje wykazały, że u osób z depresją częściej występują bakterie z rodzaju Alistipes, które mogą przekształcać tryptofan w indol, co może prowadzić do obniżenia poziomu serotoniny w jelitach, sugerując złożoność interakcji między mikrobiotą a zdrowiem psychicznym. Koncepcja ta znajduje zastosowanie w wyjaśnianiu mechanizmów różnych zaburzeń, w tym zaburzeń trawiennych, psychicznych oraz neurologicznych, takich jak IBS (zespół jelita drażliwego), depresja, czy choroba Parkinsona.
Czy to co jemy wpływa na nasze samopoczucie?
Zrozumienie i dalsze badania osi mózg-jelito-mikrobiota mają kluczowe znaczenie dla rozwoju nowych terapii i strategii leczniczych, które mogą lepiej adresować zarówno fizyczne, jak i psychiczne aspekty zdrowia. Nadal pozostaje otwarte pytanie o zakres, w jakim mikrobiota jelitowa może wpływać na działanie ośrodkowego układu nerwowego. W ostatnim dziesięcioleciu badania jednak wykazały, że konkretne gatunki i szczepy bakterii jelitowych mogą mieć znaczący wpływ na kliniczny obraz chorób psychiatrycznych.
Gdzie można znaleźć wsparcie psychodietetyka?
W ramach projektu realizowanego przez Fundację IDYLLA Otwórzmy Serca – wsparcie dla osób w kryzysie psychicznym realizowane jest wsparcie psychodietetyka, który może stworzyć spersonalizowany plan żywieniowy dostosowany do potrzeb psychicznych i fizycznych uczestnika z uwzględnieniem specyfiki zaburzeń psychicznych. Pomoże on również w identyfikowaniu i modyfikowaniu niezdrowych nawyków żywieniowych, które mogą wpływać na zdrowie psychiczne.
Projekt jest współfinansowany z budżetu Województwa Mazowieckiego.
Gdzie szukać wskazówek dotyczących diety dobrej dla zdrowia psychicznego?
Porady i gotowe przepisy, które można wykorzystać tworząc własny plan żywieniowy sprzyjający dobrej kondycji psychicznej można znaleźć również w programie DASH Depresja na bezpłatnym portalu https://diety.nfz.gov.pl.
Właściwie skomponowana dieta nie wyleczy depresji jednak może mieć ogromny wpływ na proces jej leczenia i w znaczący sposób wspierać psycho i farmakoterapię.
#Mazowszepomaga #MCPSpomaga #MCPS
Udostępnij artykuł
Anna Komorowska
Nadchodzące wydarzenie
Add a strong one liner supporting the heading above and giving users a reason to click on the button below.
Zapisz się do newslettera
z aktualnościami.
Pozostałe artykuły
Funkcjonalne zamrożenie – Jak się z niego wyrwać?
Czy zdarzyło Ci się kiedyś czuć, że choć funkcjonujesz na...
Czytaj więcejEkoterapia – sposób na zatrzymanie się
Czasami mam wrażenie, że życie w dzisiejszych czasach przypomina nieustanny...
Czytaj więcejJak dorosły z dorosłym: Nawigacja w relacjach z rodzicami
Ostatnio coraz częściej zastanawiam się nad tym, jak ewoluują nasze...
Czytaj więcejCzy psychoterapia może pomóc w walce z FOMO, czyli lękiem przed tym, że coś nas omija?
Wyobraź sobie piątkowy wieczór. Siedzisz w domu z kubkiem herbaty,...
Czytaj więcej