Fundraising nie ogranicza się tylko do prósb o wsparcie finansowe. Fundraising jest niezwykle złożonym narzędziem pozyskiwania funduszy. W tym artykule rozwijamy i przypominamy o najważniejszych składnikach działań fundraisingowych. Poniższe elementy można traktować jako checklistę do stworzenia skutecznej akcji.
Z tego artykułu dowiesz się:
Krok 1: Określenie Celu Zbiórki
Zanim zaczniesz zbierać fundusze, musisz jasno zdefiniować, dlaczego to robisz. Określ konkretny cel zbiórki i skoncentruj się na misji, którą chcesz osiągnąć. Pamiętaj, że cel powinien być konkretny, mierzalny i związany z misją organizacji. W tym kontekście warto zastosować metodę “SMART”. Pozwoli Ci to uporządkować Twoje założenia strategiczne.
Krok 2: Segmentacja Grupy Darczyńców
Musisz zdefiniować, kto stanowi Twoją grupę docelową, pozwoli ci dostosować komunikację i strategię zbierania funduszy. Dokładnie przeanalizuj, kto może być zainteresowany misją Twojej organizacji i przemyśl, jak najlepiej zaangażować potencjalnych darczyńców. Więcej na ten temat piszę w tym artykule.
Krok 3: Dobra Historia
Dobra historia jest kluczem do serca potencjalnych darczyńców. Dobra, czyli taka, która opowie o problemach, środkach zaradczych, powiąże wskazane elementy z konkretnymi osobami oraz przedstawi efekt “po” zbiórce pieniędzy lub darowizny rzeczowej. Pamiętaj, że ludzie łatwiej się zaangażują, gdy zobaczą konkretny wpływ przekazanej darowizny na działanie. Zatem dobra historia powinna pokazywać, jak konkretne środki wpłyną na osiągnięcie celu.
Krok 4: Strategia Komunikacji
Nie ograniczaj się do jednego kanału komunikacji. Wykorzystaj pełen wachlarz dostępnych narzędzi: media społecznościowe, blogi, kampanie mailowe, spotkania lokalne. Polecam Ci zawierać również współpracę z blogerami, influencerami, czy też youtuberami. Pamiętaj, że dywersyfikacja komunikacji zwiększa zasięg i umożliwi Ci zaangażować różnorodne grupy ludzi.
Krok 5: Zbuduj Zaufanie i Transparentność
Bez zaufania i transparentności nie ma skutecznego fundraisingu. Pamiętaj, żeby co jakiś czas swoim odbiorcom przypominać:
- jakie są cele zbiórki;
- jakie są koszty operacyjne;
- jakie będą realne efekty.
Pamiętaj, że darczyńcy cenią transparentność, a wypracowane w ten sposób zaufanie przyniesie długofalowe korzyści.
Krok 6: Opracowanie Zestawu Nagród
Stwórz zestaw nagród dla darczyńców. To nie tylko forma wdzięczności, ale również dodatkowy bodziec dla ludzi dołączających do zbiórki. Mogą to być personalizowane podziękowania, ekskluzywne treści czy praktyczne gadżety. Wszystko zależy jakimi zasobami dysponujesz.
Krok 7: Regularna Komunikacja w Trakcie Zbiórki
Nie pozostawiaj darczyńców w niepewności. Regularnie komunikuj postępy, dziękuj za dotychczasowe wsparcie i zachęcaj do dalszego zaangażowania. Przemyśl także kwestie, czy nie warto rozsyłać spersonalizowanych podziękowań do Twoich darczyńców, na przykład w formie wideo. Tego typu działania budują więź i wzmacniają zaangażowanie. Przykład takiego podziękowania możesz znaleźć pod tym linkiem.
Pamiętaj, że podziękowanie najlepiej skrócić do: imienia, przekazanej kwoty przez darczyńcę, wyrazów podziękowania oraz zawrzeć CTA, czyli wezwać odbiorcę do podtrzymania zaangażowania na rzecz akcji fundraisingowej, np. poprosić go, żeby rozesłał link do akcji wśród swoich znajomych, zasubskrybował Twój newsletter, aby pozostał z Tobą w kontakcie, zaobserwował profil Twojej organizacji w mediach społecznościowych, etc. Takie nagranie możesz wykonać swoim telefonem przy użyciu przedniej kamery, potem w darmowym internetowym programie (jest tego sporo) dodajesz automatyczne napisy oraz ścieżkę dźwiękową i voila. Całość po kompresji możesz przesłać mailem do darczyńcy. Nie zapomnij mu wyjaśnić, co znajdzie w załączniku do wiadomości. Na pewno się ucieszy.
Krok 8: Monitoring i Dostosowywanie Strategii
Monitoruj wyniki zbiórki i analizuj, co działa, a co nie. Bądź gotów dostosować strategię w trakcie trwania kampanii, reagując na potrzeby darczyńców i zmieniające się warunki otoczenia Twojej organizacji. Dzięki takiej postawie nic Cię nie zaskoczy i z powodzeniem będziesz w stanie zebrać darowizny.
Krok 9: Historia Sukcesu
Po zakończeniu zbiórki podziękuj wszystkim zaangażowanym. Pokaż, jakie efekty udało się osiągnąć dzięki ich wsparciu. Dzięki temu budujesz trwałe relacje z darczyńcami. Dodatkowo zachęcam Cię do przedstawienia w wersji graficznej historii sukcesu Twojej akcji fundraisingowej.
Przy każdym z podejmowanych działań, sukcesach, zawieraniu nowych współprac z influencerami na rzecz promocji Twojej akcji fundraisingowej, wstaw datę i krótki opis wyjaśniający co Ci się udało zrobić. Takie podsumowanie może stanowić załącznik do notki prasowej, którą powinieneś przesłać do mediów po zakończeniu całej akcji lub jako grafika na stronie internetowej Twojej organizacji czy też jako element postu opublikowanego na social mediach. W ten sposób umocnisz wizerunek Twojego NGO.
Krok 10: Analiza Po Zakończeniu Zbiórki
Po zakończeniu zbiórki przeprowadź dogłębną analizę. Zidentyfikuj mocne strony i obszary do poprawy. W tym celu możesz użyć prostej lub rozszerzonej matrycy SWOT. Przykład rozszerzonej matrycy znajdziesz poniżej. Wypracowane w ten sposób wnioski posłużą jako cenne doświadczenie przy organizacji kolejnych zbiórek.
Niewątpliwie efektywny fundraising to nie tylko zbieranie funduszy, ale także budowanie społeczności ludzi zaangażowanych w realizację misji Twojej organizacji. Kluczem do sukcesu jest klarowna strategia, skierowana na konkretny cel, oparta na dobrych historiach, zbudowana na zaufaniu i transparentności. Kiedy te elementy łączą się w spójną całość, fundraising staje się nie tylko aktem wsparcia finansowego, ale także manifestem troski o wspólne wartości.
Udostępnij artykuł
Piotr Matryba
Nadchodzące wydarzenie
Add a strong one liner supporting the heading above and giving users a reason to click on the button below.
Zapisz się do newslettera
z aktualnościami.
Pozostałe artykuły
Funkcjonalne zamrożenie – Jak się z niego wyrwać?
Czy zdarzyło Ci się kiedyś czuć, że choć funkcjonujesz na...
Czytaj więcejEkoterapia – sposób na zatrzymanie się
Czasami mam wrażenie, że życie w dzisiejszych czasach przypomina nieustanny...
Czytaj więcejJak dorosły z dorosłym: Nawigacja w relacjach z rodzicami
Ostatnio coraz częściej zastanawiam się nad tym, jak ewoluują nasze...
Czytaj więcejCzy psychoterapia może pomóc w walce z FOMO, czyli lękiem przed tym, że coś nas omija?
Wyobraź sobie piątkowy wieczór. Siedzisz w domu z kubkiem herbaty,...
Czytaj więcej