Przemoc, niestety, jest obecna w różnych formach w naszym społeczeństwie. W obliczu tego trudnego wyzwania kluczowe jest posiadanie świadomości skutecznych strategii odpowiedzi, które nie tylko pomagają w ochronie ofiar, ale również przyczyniają się do przywracania bezpieczeństwa i równowagi. Odkryjcie praktyczne wskazówki dotyczące zarządzania sytuacją i budowania silniejszego fundamentu osobistego bezpieczeństwa.
Z tego artykułu dowiesz się:
Czym jest przemoc?
Każdy doświadczył przykrości lub sprawił ją innej osobie, jednak nie każde zachowanie jest przemocą. Można czuć się nieswojo, kiedy na propozycję randki, usłyszymy odmowę. Nie stosujemy przemocy jeśli odmawiamy kulturalnie, dbamy jedynie o własny komfort. Któż z nas nie był na spotkaniu, z którego chciał wyjść… po angielsku.
Definicji przemocy jest wiele. W ustawie o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, w prawie karnym, słowniku języka polskiego, encyklopedii, każde z tych źródeł ma własną definicję. Kilka dodatkowych znajdziemy w podręcznikach do psychologii, artykułach naukowych, opracowanych programach terapeutycznych. Ilość i różnorodność definicji może powodować spore zamieszanie, dlatego skupmy się elementach kluczowych, które określają przemoc:
- powoduje cierpienie, ból i szkody
- działanie lub brak działania (np.: ignorowanie jednej osoby w klasie przez resztę uczniów czy zaniedbanie osoby niesamodzielnej)
- naruszenie granic drugiej osoby (np. fizycznych)
- niszczenie przedmiotów należących do innej osoby
- groźba niechcianego działania
- wykorzystywanie przewagi
- podlega karze według prawa, niezgodna ze zbiorem zasad moralnych
Jakie są rodzaje przemocy?
Możemy mieć do czynienia z przemocą fizyczną, która jest dość oczywista, ale to nie jedyny rodzaj. Przemoc psychiczna, jest najczęstsza, a jednocześnie trudną do udowodnienia, polega na wywoływaniu cierpienia poprzez np.: znieważanie, poniżanie czy zastraszanie. Z przemocą ekonomiczną mamy do czynienia, gdy jesteśmy pozbawiani własności lub środków do życia. Przemoc seksualna dotyczy naruszenia intymności. Przemoc cyfrowa, związana z wykorzystywaniem technologii komunikacyjnych do nękania, szkalowania lub szantażowania innych osób. Niestety, to nie wszystkie rodzaje przemocy, z którymi możemy się spotkać…
Jak reagować na przemoc?
Wszystko zależy od tego, z jakim rodzajem przemocy mamy do czynienia. W sytuacji zagrożenia życia czy zdrowia pamiętajmy, że całodobowo działają numery alarmowe 112 oraz 997, a także Niebieska Linia zajmująca się przemocą w rodzinie 800 120 002.
Nie pozostawiajmy obojętni, kiedy widzimy, że ktoś doświadcza przemocy – świadek takiego zajścia, to bardzo często jedyną osoba, dzięki której możliwe jest przerwanie dramatu ofiary lub jego ukaranie. Niekoniecznie podejmuj bezpośrednie działania, lepiej zawiadom policję, straż miejską, ochronę, ośrodek pomocy społecznej czy inne służby, które będą mogły zadziałać w tej sprawie.
Kiedy masz do czynienia z przemocą, pamiętaj że wiele organizacji pozarządowych udziela pomocy w zakresie przemocy. Fundacja IDYLLA również realizuje wiele projektów wspierających np.: psychologicznie czy prawnie na rzecz osób doświadczających przemocy. Prowadzi również warsztaty i szkolenia, podczas których uczy technik przeciwdziałania przemocy.
Jak nauczyć się FUKOZ?
Czasem możemy powstrzymać przemoc stosując komunikat odważny FUKOZ zaczerpnięty z Treningu Zastępowania Agresji Aminy ART. Odważny sposób komunikowania polega na postawieniu siebie i innych na równi. Nazwa komunikatu pochodzi od pierwszych liter jego elementów:
Fakty – to co widzę lub słyszę (pomijam osobistą ocenę sytuacji).
Uczucia – moje emocje, które towarzyszą faktom – mogę czuć np. złość czy lęk.
Konsekwencje – bezpośrednie następstwa faktu (nie przewidywane przeze mnie potencjalne następstwa, a jedynie konkretnie to, co zaistniało).
Oczekiwania – dokończenie zdania rozpoczynającego się od słów: „Oczekuję/ liczę na to, że…/ chcę, żeby…”
Zaplecze – odniesienie do zasad np.: regulaminu, przepisów.
Stosowanie tego komunikatu warto przećwiczyć, na konkretnych przykładach podczas warsztatów. Istnieją też podobne komunikaty np. FUO czy FUKO, które są wykorzystywane przy nauce asertywności.
Co jeśli Ty stosujesz przemoc?
Pamiętaj, że nigdy nie jest za późno, żeby przestać stosować przemoc. Możesz zmienić własne zachowanie i nauczyć się inaczej funkcjonować. To trudna ale konieczna zmiana, która zaprowadzi cię lepszej świadomości własnych zachowań. Warto poszukać programów korekcyjno-edukacyjnych dla sprawców przemocy, podczas których psychologowie, terapeuci, trenerzy i inni specjaliści pomogą w zmianie zachowań. Równocześnie ważne jest, aby otoczyć się wsparciem osób, które mogą pomóc w procesie zmiany i zrozumienia korzeni problemu. Przemoc nie musi definiować czyjąś tożsamość, a wybór podjęcia kroków w kierunku lepszego jutra jest wyborem ku uzdrowieniu wszystkich zaangażowanych stron.
Udostępnij artykuł
Jagoda Świć
Nadchodzące wydarzenie
Add a strong one liner supporting the heading above and giving users a reason to click on the button below.
Zapisz się do newslettera
z aktualnościami.
Pozostałe artykuły
Czy psychoterapia może pomóc w walce z FOMO, czyli lękiem przed tym, że coś nas omija?
Wyobraź sobie piątkowy wieczór. Siedzisz w domu z kubkiem herbaty,...
Czytaj więcejPrzemoc emocjonalna w pracy – jak się przed nią bronić i dlaczego warto działać?
Każdy z nas przynajmniej raz słyszał opowieści o „toksycznych” szefach,...
Czytaj więcejJak sobie radzić z wahaniami nastroju?
Czy zdarza Ci się przechodzić od śmiechu do łez w...
Czytaj więcej26 dzieci, jedno marzenie – bezpieczne i spokojne Święta dzięki Twojej pomocy!
Dzieńdoberek! Nazywam się Piotr Matryba i jestem Fundraiserem Fundacji IDYLLA....
Czytaj więcej