Ułatwienia dostępu

Jak zaburzenia przetwarzania słuchowego wpływają na codzienne życie dziecka?

W świecie pełnym dźwięków, muzyki i rozmów, trudno sobie wyobrazić, że dla niektórych osób przetwarzanie słyszanych dźwięków może stanowić znaczną trudność. To właśnie doświadczają osoby z zaburzeniami przetwarzania słuchowego (APD lub CAPD), dla których każdy dzień jest wyzwaniem, wymagającym nie tylko zrozumienia mowy, ale również radzenia sobie z hałasem i zgiełkiem codziennego życia.

Z tego artykułu dowiesz się:

Czym jest APD?

APD – Auditory Processing Disorder lub CAPD – Central Auditory Processing Disorder to zaburzenia przetwarzania słuchowego, które nie są problemem słuchu w tradycyjnym rozumieniu – to nie o słabość słuchu tu chodzi. Osoby z APD mają prawidłową czułość słuchu, ale ich mózg nie potrafi poprawnie przetwarzać, rozpoznawać i interpretować dźwięków, szczególnie tych złożonych, jak mowa. W rezultacie, choć słyszą dźwięki, mogą mieć trudności z ich zrozumieniem, co może prowadzić do problemów w komunikacji, nauce i codziennym funkcjonowaniu.

Skąd się biorą te zaburzenia?

Przyczyny APD nie są w pełni zrozumiałe, ale wiadomo, że mogą mieć związek z różnymi czynnikami ryzyka, w tym z problemami w okresie prenatalnym (np. infekcjami wirusowymi matki), perinatalnym (niedotlenienie podczas porodu) oraz postnatalnym (np. przewlekłe zapalenie ucha). Również czynniki genetyczne i nadmierna ekspozycja na bodźce słuchowe mogą odgrywać rolę.

Jakie są objawy APD?

Osoby z APD mogą doświadczać szerokiego zakresu trudności, od problemów z rozumieniem mowy w hałaśliwym otoczeniu, przez trudności z zapamiętywaniem instrukcji słownych, po opóźniony rozwój mowy u dzieci. Często zdarza się, że mają problem z lokalizacją źródła dźwięku, różnicowaniem podobnie brzmiących dźwięków, czy też mogą wykazywać nadwrażliwość na pewne dźwięki.

Objawy CAPD można podzielić na związane z:

Bezpośrednią percepcją słuchową

  • skarżenie się na nadmierny hałas lub inne zakłócenia, co może skutkować nieadekwatną nadwrażliwością słuchową (wywołującą niepokój, frustrację, lęk);
  • częste zmęczenie po przebywaniu w niekorzystnym akustycznie (dla dziecka) środowisku;
  • zwracanie uwagi na nieistotne bodźce słuchowe;
  • trudności z lokalizacją dźwięku;

 

Nabywaniem kompetencji językowych 

  • problemy ze zrozumieniem mowy
  • problemy ze zrozumieniem dłuższych poleceń i pytań, w szczególności zniekształconych przez hałas czy złą akustykę;
  • zaburzone elementy prozodii mowy, np. intonacja. Mowa może być przesadnie głośna, szybka lub wolna i cicha; występuje często brak płynności wypowiedzi.
  • trudności w różnicowaniu dźwięków mowy o podobnym brzmieniu (d:t, g:k, z:s, ż:sz, w;f, dz:c) i błędnie je zapisuje
  • trudności w nauce języków obcych;
  • trudności o charakterze dyslektycznym: czytaniem, pisaniem, ortografią

 

Zachowaniem

  • nadruchliwość, agresywność lub też nadmierna wrażliwość połączona z płaczliwością;
  • problemy z zapamiętaniem czynności do wykonania, słaba organizacją pracy,
  • częste rozpraszanie się i nieuwaga (zaburzona koncentracja)

 

Poczuciem bezpieczeństwa

  • częsty lęk towarzyszący czynnościom, zwłaszcza wykonywanym publicznie 
  • niska samoocena
  • niepokój, rozdrażnienie, zmęczenie, bóle głowy

Wskutek opisanych problemów dzieci z zaburzeniami przetwarzania słuchowego nie czują się bezpiecznie i komfortowo w swoim otoczeniu. Pomimo wysiłku i podejmowanych prób, nie zawsze właściwie rozumieją kontekst sytuacji, w której się znajdują. Kontakty społeczne ich męczą. Mają problemy komunikacyjne oraz trudności w nauce szkolnej. Wszystko to jest dla nich źródłem permanentnego stresu i może spowodować obniżenie samooceny, wycofanie oraz nieśmiałość. 

Mimo że APD może stanowić wyzwanie, odpowiednia diagnoza i terapia mogą znacząco poprawić funkcjonowanie osób z tymi zaburzeniami. Wsparcie ze strony rodziny, nauczycieli i terapeutów jest kluczowe w pomaganiu dzieciom i dorosłym w adaptacji strategii radzenia sobie z trudnościami słuchowymi. Edukacja i świadomość na temat APD są niezbędne, aby umożliwić osobom dotkniętym tymi zaburzeniami pełniejsze i bardziej satysfakcjonujące życie.

Jak pomóc dziecku z zaburzeniami przetwarzania słuchowego?

Jeżeli diagnoza potwierdzi występowanie u dziecka APD – koniecznym jest objęcie go wsparciem terapeutycznym, opartym na trzech filarach:

  • poprawie środowiska akustycznego w środowisku dziecka;
  • treningu słuchowym przeprowadzany pod opieką specjalisty, Metoda Tomatisa, Indywidualna Stymulacja Słuchu (IAS) Johansena, Aktywny Trening Słuchowy Neuroflow
  • terapia pedagogiczna, logopedyczna i psychologiczna,

 

W pracy dydaktycznej z dzieckiem cierpiącym na zaburzenia przetwarzania słuchowego ważne jest aby:

  • przekazywać wiedzę w sposób polisensoryczny, z zaangażowaniem wielu kanałów percepcji, używać wiele pomocy wizualnych, aby uczeń mógł powiązać to, co słyszy z konkretnymi obrazami;
  • stosować krótkie, proste polecenia i instrukcje słowne;
  • kontrolować, czy dziecko rozumie wydane ustnie polecenia i instrukcje;
  • nie odpytywać ucznia z czytania głośnego, recytowania, śpiewania w obecności całej klasy;

 

Zaburzenia przetwarzania słuchowego to przypomnienie, jak skomplikowany i delikatny jest nasz system słuchowy oraz jak ważne jest zrozumienie i wspieranie tych, którzy doświadczają trudności z przetwarzaniem dźwięków. Wiedza i odpowiednie podejście mogą otworzyć drzwi do świata, w którym komunikacja i nauka stają się mniej frustrujące, a życie – pełniejsze.

Udostępnij artykuł​
Picture of Anna Komorowska
Anna Komorowska
Nadchodzące wydarzenie

Add a strong one liner supporting the heading above and giving users a reason to click on the button below.

Zapisz się do newslettera
Aby otrzymywać cotygodniowe wiadomości
z aktualnościami.

Napisz do nas lub zadzwoń

 

 

 

w godz. 9:00 – 18:00 / pn – pt

Pozostałe artykuły