Praskie Centrum Wsparcia i Edukacji
Naszą misją jest szeroko rozumiane wsparcie dzieci, młodzieży i ich rodzin, wspomaganie ich rozwoju i dążenia do lepszej przyszłości a w szczególności pomaganie dzieciom i młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym oraz wykluczonej i ich rodzinom. Zależy nam na tym, aby wspomóc tych, którzy z różnych powodów (sytuacja materialna, uzależnienia w rodzinie, przemoc, problemy psychiczne, problemy małżeńskie/partnerskie, problemy wychowawcze) nie radzą sobie w życiu codziennym. Dlatego zdecydowaliśmy się powołać do życia Praskie Centrum Wsparcia i Edukacji, w którym nasi Beneficjenci oraz ich rodziny będą mogli skorzystać z:
- Wsparcia psychologa dziecięcego.
- Wsparcia psychologa rodzinnego.
- Wsparcia pedagoga.
- Wsparcia psychoterapeuty rodzinnego
- Socjoterapii – formy zajęć grupowych dla dzieci i młodzieży, w których oddziaływania społeczne pełnią funkcję terapeutyczną. Wpływ grupy i związanych z jej obecnością procesów ma ponadto właściwości edukacyjne i rozwojowe.
- Treningu umiejętności społecznych – przeznaczonego dla dzieci i młodzieży, mającego na celu nauczenie jego uczestników m.in. tego, jak reagować na swoje emocje, jak komunikować się z innymi ludźmi, jak współpracować w grupie. Dzięki uczestnictwu w zajęciach uczestnicy będą zdolni do lepszego funkcjonowania w relacjach z innymi ludźmi oraz rówieśnikami.
- Warsztatów profilaktycznych – przeznaczonych dla dzieci
i młodzieży, dotyczących uzależnienia od alkoholu, narkotyków, papierosów, Internetu, dopalaczy, telefonu dla dzieci i młodzieży. - Terapii SI (integracja sensoryczna) – skierowanej do dzieci, u których zaobserwowano dysharmonie rozwoju ruchowego, trudności z radzeniem sobie z emocjami, trudności w opanowaniu umiejętności potrzebnych do nauki, nadpobudliwość psychoruchową (ADHD), nadwrażliwość na bodźce sensoryczne lub nadmierne na niezapotrzebowanie.
- Grup wsparcia dla rodziców w kryzysie emocjonalnym o podłożu sytuacyjnym – zaletą grup wsparcia jest to, że uczestnicy otrzymują pomoc psychologiczną jak i wsparcie emocjonalne, nie tylko od terapeuty, ale też od innych uczestników. Grupa ta jest przeznaczona dla osób, które chcą poznać ludzi z podobnymi problemami, podzielić się własnymi doświadczeniami i uzyskać wsparcie.
- Terapii dla par i rodzin – to praca nad odbudowaniem lub zbudowaniem od nowa dobrej, bezpiecznej, zdrowej i satysfakcjonującej relacji między kobietą i mężczyzną. Główny nacisk kładziony jest tu na odkrywanie przyczyn kryzysu w związku oraz wyposażenie małżonków lub partnerów w konkretne narzędzia służące do rozwiązania zarówno tych zadawnionych, jak i bieżących problemów pamiętając, że problemy, z którymi boryka się dziecko mogą być także skutkiem niekorzystnej atmosfery panującej w domu. Na terapię rodzice mogą przychodzić razem lub indywidualnie.
- Warsztatów kompetencji wychowawczych – podczas ich trwania rodzice zyskują wiedzę i umiejętności pozwalające odpowiedzieć na pytania: Jak wspierać dziecko w radzeniu sobie z uczuciami oraz jak radzić sobie z własnymi emocjami? Jak wprowadzać domowe zasady i egzekwować je? Jak radzić sobie z trudnymi zachowaniami dziecka i zapobiegać im? Jak zachęcać dziecko do współpracy? Czym można zastąpić kary? Jak chwalić dziecko i wzmacniać jego poczucie własnej wartości?
- Terapii uzależnień behawioralnych od środków psychoaktywnych dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
- Terapii współuzależnienia – przeznaczonej dla osób cierpiących na syndrom współuzależnienia, które borykają się z problemami z dwóch stron: swojej oraz bliskiej uzależnionej osoby. Te dwa obszary wzajemnie na siebie wpływają i należy patrzeć na nie całościowo, ponieważ rodzina uzależnionego często uczy się funkcjonować w sposób współgrający z uzależnieniem jednego
z członków co spycha na dalszy plan potrzeby innych.
14. Dogoterapii – pies jest najlepszym przyjacielem człowieka – głosi znanei często powtarzane powiedzenie. Niejedna osoba miała okazję przekonać się o tym jak lojalne i przyjazne są te zwierzęta.
Z tego powodu często pomagają terapeutom w leczeniu. Dogoterapia ma wiele zalet. Jedną z nich jest dobry wpływ głaskania i przytulania psa na dzieci. Pomaga im się zrelaksować, co więcej zaspokaja u nich potrzebę bliskości, zmniejsza poczucie samotności lub/oraz lęku. Nasze psy przechodzą wcześniej specjalne szkolenie – mają doświadczenie w pracy z dziećmi i są do nich przyzwyczajone. Dogoterapia stosowana jest w psychoterapii, terapii resocjalizacyjnej, terapii osób z autyzmem, zespołem Downa czy też niepełnosprawności intelektualnej.
15. Warsztatów aktywizacji zawodowej – głównym zadaniem grup w poradnictwie zawodowym jest ukierunkowanie uczestników na rozwój, ze szczególnym naciskiem na odkrywanie wewnętrznych zasobów, budowanie poczucia własnej wartości, pokonywania barier przeszkadzających w optymalnym rozwoju. Uczestnicy mogą doskonalić swoje umiejętności interpersonalne ułatwiające skuteczne radzenie sobie zarówno z bieżącymi trudnościami jak i problemami, które mogą wystąpić w przyszłości. W oparciu o doświadczenie grupowe uczestnicy mogą również dokonać adekwatnej oceny swoich umiejętności
i zdolności, określić konkretne zmiany w sposobie myślenia, odczuwania i działania. Uczestnicy spotkań mają okazję do wykorzystania informacji zwrotnych otrzymywanych od grupy, ale ostatecznie sami decydują o rodzaju i jakości zmian, jakich chcą dokonać. Mogą porównać to, jak postrzegają sami siebie z tym, jak widzą ich inni i podjąć decyzje o sposobie spożytkowania tej informacji.
16. Warsztatów artystycznych i kreatywnych – zajęć plastycznych, artystycznych, kreatywnych, podczas których dzieci poznają lub rozwijają swoje talenty i pasje artystyczne. Warsztaty sprzyjają rozwojowi zdolności manualnych oraz osiąganiu satysfakcji poprzez budowanie poczucia sprawstwa, wiary w siebie
we własne możliwości. Sztuki plastyczne wpływają na proces kształtowania postawy otwarcia na świat. Twórczość plastyczna jest dla dzieci jednym z ulubionych sposobów wyrażania siebie. Stosowanie różnych metod i form pracy ma na celu zapewnienie wszystkim uczestnikom możliwości wyrażenia emocji poprzez sztukę. Przykładowe tematy warsztatów: malowanie ekotoreb, moje DIY, nowe życie starych rzeczy, poznajemy techniki plastyczne.
17. Zajęć dla Seniorów – grup wsparcia, międzypokoleniowych warsztatów artystycznych i kreatywnych, Międzypokoleniowego Klubu Książki oraz innych aktywności mających na celu aktywizację osób starszych oraz zapobieganie ich wykluczeniu społecznemu. Międzypokoleniowy charakter zajęć ma na celu wzajemne uczenie się dzieci, młodzieży i osób starszych, przekazanie wiedzy, tradycji i umiejętności między pokoleniami, które na co dzień nie mają wspólnej płaszczyzny porozumienia i kontaktu.
Praskie Centrum Wsparcia i Edukacji
Budynek PCWiE będzie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Zależy nam na tym, aby wszyscy zainteresowani mogli uzyskać u nas potrzebne wsparcie.
Dzięki współpracy z Urzędem m. st. Warszawy Dzielnicy Praga Północ pozyskaliśmy lokal na nasze działania. Znajduje się on przy ul. 11 Listopada 22/4, jednak jest w bardzo złym stanie. Remont powierzchni ok. 200 m2 i dostosowanie go do potrzeb naszych Beneficjentów to koszt ok. 600 000 PLN. Wszystkie prace remontowe musimy wykonać we własnym zakresie, a obejmują one wiele działań m.in. podłączenie instalacji elektrycznej, kanalizacyjnej, wyburzanie ścian, tynkowanie, malowanie, położenie płytek, demontaż starej instalacji elektrycznej, skucie tynków wraz
z utylizacją, skucie posadzek wraz z utylizacją, wykonanie ogrzewania, montaż ościeżnic, wykonanie gładzi gipsowej, wyposażenie lokalu, dostosowanie lokalu do potrzeb osób z niepełnosprawnościami etc.
Aktualny stan budynku:
Dlatego zwracamy się do Państwa z prośbą o wsparcie naszej inicjatywy. Razem możemy więcej 🙂 Zróbmy razem coś dobrego, pomóżmy tym, którzy potrzebują wsparcia.
Jak będzie wyglądało Praskie Centrum Wsparcia i Edukacji po remoncie zobaczycie na wizualizacji poniżej wykonanej przez architekt Zuzannę Cichocką
Zachęcamy do wpłat darowizn na rzecz Praskiego Centrum Wsparcia i Edukacji i śledzenia postępu w pracach remontowych oraz przyszłego życia naszego Centrum.
Fundacja “Idylla”
Ul. Mazowiecka 11/49
00-052 Warszawa
84 1600 1462 1860 6014 1000 0001
tytułem: darowizna na rzecz PCWiE
Potrzebujesz informacji Skontaktuj się z Nami
Adres rejestrowy siedziby
Mazowiecka 11/49
00-052 Warszawa
Adres biura projektów
Panieńska 1A/76
03-704 Warszawa
Tel. (+48) 536 107 107
kontakt@fundacjaidylla.org
NIP: 5252836373
KRS: 0000859912
REGON: 387063408
Konto
BNP PARIBAS
84 1600 1462 1860 6014 1000 0001