Radzenie sobie z alkoholizmem
Alkoholizm to choroba jak każda inna, nie bój się prosić o pomoc.
Materiał przygotowany dla projektu „Aktywny Senior”
Projekt finansuje Miasto Stołeczne Warszawa
Alkoholizm
Jak każde uzależnienie, jest chorobą ograniczającą wolę, upośledzającą podejmowanie decyzji i zaburzają normalne funkcjonowanie osoby uzależnionej w życiu osobistym i zawodowym. Przewlekłe nadużywanie alkoholu powoduje choroby wątroby, serca, nerek oraz wrzody żołądka. W życiu osoby uzależnionej mogą pojawić się z czasem problemy z funkcjonowaniem w społeczeństwie, w pracy, w rodzinie, a także kłopoty finansowe, a nawet problemy z prawem. Dzieje się tak, gdy alkohol staje się środkiem kontrolującym nasze życie.
Podstawowe objawy alkoholizmu to:
Brak kontroli nad ilością przyjmowanego alkoholu, pomimo świadomości, gdzie kończy się dawka „bezpieczna”, a zaczyna stan upojenia,
Głód alkoholowy – często występująca, trudna do powstrzymania chęć napicia się alkoholu, natrętne myśli,
Objawy abstynencyjne w przypadku odstawienia alkoholu na dłuższy czas: nadmierna potliwość, drżenie mięśni, bezsenność, nudności, nerwowość
Sięganie po alkohol przy każdej możliwej okazji, a także w samotności, z czasem bez okazji i w trudnych do przerwania ciągach,
Tak zwane „picie na klin”, czyli sięganie po alkohol w celu złagodzenia skutków intensywnego picia dzień wcześniej,
Utrata świadomości lub ciągłości wydarzeń, luki w pamięci, stany lękowe
Leczenie
Leczenie alkoholizmu powinno przebiegać pod kierunkiem doświadczonego terapeuty-opiekuna, na podstawie indywidualnego programu terapii. Ważnym elementem leczenia alkoholizmu jest również uczestnictwo w grupowej terapii AA, konieczne, by skonfrontować swoje doświadczenia z innymi osobami oraz zyskać grupę wsparcia, która jest dużą pomocą i świetnym narzędziem w walce z uzależnieniami. Stosowane są także techniki relaksacyjne, zaleca się prowadzenie zapisków, by poznać swoje emocje i zachowania.
Gdzie szukać pomocy?
Wyjście z choroby alkoholowej może trwać latami. To trudny i mozolny proces. Aby mógł się udać, chory musi wykazać wolę do leczenia i dobrowolnie mu się poddać. Niezwykle ważna jest również konsekwencja chorego w dochodzeniu do zdrowia.
Leczenie choroby alkoholowej rozpoczyna się od przerwania picia, wyeliminowania objawów odstawienia. Chory powinien poddać się terapii, w której z pomocą mogą mu przyjść ośrodki terapii uzależnień, grupy AA. Dlatego leczenie choroby alkoholowej polega na łączeniu ze sobą odwyku alkoholowego i psychoterapii.
Alkoholizm jest chorobą, która może spotkać każdego z nas, niezależnie od wieku. Nikt nie jest w stanie jednoznacznie określić przyczyny alkoholizmu, gdyż jest to rezultat wielu czynników, na które człowiek nie ma wpływu, jak środowisko, czynniki rodzinne czy biologiczne. Istotną kwestią jest udzielenie pomocy osobie chorej, wskazanie odpowiedniej drogi do wyleczenia i wsparcie w trakcie trwania tego procesu.
Osoby zmagające się z chorobą alkoholową lub szukający pomocy i wsparcia dla swoich bliskich zachęcamy do kontaktu z:
- Grupami wsparcia AA na stronie spis.aa.org.pl
Działające grupy wsparcia na Białołęce:
ul. Ostródzka 172, 03-289 Warszawa
ul. Myśliborska 100, 03-185 Warszawa Dom parafialny
2. Dzielnicowymi Zespołami Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych m.st. Warszawy.
W każdej z dzielnic m.st. Warszawy działają Dzielnicowe Zespoły, które realizują zadania zlecone przez Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych m.st. Warszawy, zgodnie z zapisami określonymi w Programie Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych m. st. Warszawy uchwalanym corocznie przez Radę m. st. Warszawy.
Kontakt KOMISJA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH – DZIELNICOWY ZESPÓŁ BIAŁOŁĘKA
nr tel. 22 300 47 34
e-mail: bialoleka_dza@um.warszawa.pl


Potrzebujesz informacji Skontaktuj się z Nami
Adres rejestrowy siedziby
Mazowiecka 11/49
00-052 Warszawa
Adres biura projektów
Panieńska 1A/76
03-704 Warszawa
Tel. (+48) 536 107 107
kontakt@fundacjaidylla.org
NIP: 5252836373
KRS: 0000859912
REGON: 387063408
Konto
BNP PARIBAS
84 1600 1462 1860 6014 1000 0001