Zwiększająca się liczba rozwodów staje się coraz bardziej powszechnym zjawiskiem wśród młodych małżeństw. To jedno z najbardziej stresujących i trudnych wydarzeń, nie tylko dla dorosłych ale przede wszystkim dla dzieci. Co, kiedy i jak im powiedzieć, by pomóc w radzeniu sobie z nową sytuacją?
Z tego artykułu dowiesz się:
Co rozstanie dorosłych robi dzieciom?
Zmiany w strukturze rodziny, konflikty między rodzicami, utrata stabilności – to tylko niektóre z czynników, które mogą wpłynąć na dziecięcy rozwój i dobrostan emocjonalny. Przeżycie rozpadu małżeństwa rodziców może być dla nich źródłem niepewności, lęku i emocjonalnego chaosu.
Rozwód może mieć długofalowy wpływ na przyszłe relacje dziecka.
Dzieci, które doświadczyły rozwodu w młodym wieku, mogą mieć trudności z zaufaniem i budowaniem bliskich więzi z innymi w przyszłości. Mogą obawiać się zaangażowania emocjonalnego, z uwagi na negatywne doświadczenia związane z rozwodem rodziców. Ważne jest, aby wspierać dzieci i pomagać im przetwarzać te doświadczenia, aby mogły rozwijać zdrowe relacje interpersonalne w przyszłości. Rozwód może być trudnym czasem dla całej rodziny, ale odpowiednie wsparcie i zrozumienie mogą pomóc dzieciom przejść przez ten okres z większą siłą i elastycznością emocjonalną. Rozmowa z dzieckiem o rozwodzie może być trudna, ale ważne jest, aby być szczerym, wyrozumiałym i empatycznym.
Jak rozmawiać z dzieckiem na temat życiowej zmiany?
Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc w rozmowie z dzieckiem na ten temat:
- Wybierz odpowiedni moment: Wybierz spokojny i bezpieczny moment, kiedy możesz poświęcić odpowiednio dużo czasu na rozmowę. Upewnij się, że dziecko jest gotowe na taką rozmowę i ma możliwość zadawania pytań.
- Bądź szczery i prosty: Wyjaśnij dziecku, że rodzice podjęli decyzję o rozwodzie. Mów w sposób jasny i prosty, dostosowując się do wieku i poziomu zrozumienia dziecka. Unikaj zbyt skomplikowanego lub technicznego języka.
- Podkreśl, że to nie jest wina dziecka: Upewnij się, że dziecko rozumie, że to, co się dzieje, nie jest jego winą. Powiedz mu, że rodzice wciąż kochają je i będą nadal dbać o jego potrzeby.
- Słuchaj: Daj dziecku szansę wyrażenia swoich uczuć i pytań. Słuchaj uważnie i szanuj jego emocje, nawet jeśli są trudne lub bolesne.
- Dostarcz wsparcie emocjonalne: Zapewnij dziecku, że zawsze będzie miało wsparcie i miłość rodziców, pomimo zmian w życiu rodzinny. Zachęcaj je do dzielenia się swoimi uczuciami i pytaj, jak możesz im pomóc.
- Odpowiadaj na pytania: Bądź gotowy na pytania dziecka i odpowiadaj na nie uczciwie i w sposób odpowiedni do jego wieku. Jeśli nie masz odpowiedzi, powiedz, że zastanowisz się nad nimi i wrócisz z odpowiedzią.
- Zapewnij stabilność: Postaraj się zachować jak najwięcej stabilności w życiu dziecka. Omów plany dotyczące opieki nad dzieckiem, ustalcie, jak będą wyglądały spotkania z drugim rodzicem itp.
- Zwróć uwagę na potrzeby dziecka: Bądź otwarty na sygnały i potrzeby dziecka w następnych dniach i tygodniach. Daj mu czas na przystosowanie się do zmian i zaoferuj mu wsparcie, kiedy będzie tego potrzebować.
- Kontynuuj rozmowę: Rozmowa o rozwodzie nie jest jednorazowym wydarzeniem. Kontynuuj otwarte i uczciwe rozmowy z dzieckiem na temat zmian w życiu rodzinny, kiedy tylko będą tego potrzebować.
- Znajdź dodatkowe wsparcie: Jeśli uważasz, że rozmowa może być trudna dla ciebie lub dla dziecka, rozważ skorzystanie z pomocy specjalisty, takiego jak terapeuta rodzinny czy psycholog dziecięcy, który pomoże w lepszym zrozumieniu i radzeniu sobie z emocjami związanymi z rozwodem.
Dzieci często obawiają się zmian, ponieważ mogą wiązać je z utratą bezpieczeństwa i stabilności. Podkreślaj, że miłość rodziców do dziecka pozostaje niezmieniona, pomimo zmiany w relacji między nimi. Im więcej rutynowych działań utrzymasz w harmonogramie dnia, tym lepiej dla niego. Zajęcia pozaszkolne czy spotkania z przyjaciółmi pozwolą czuć mu się stabilnie. Warto być czujnym i słuchać co i jak dziecko mówi. Tylko poprzez otwartą komunikację, słuchanie, zapewnienie bezpieczeństwa i utrzymanie normalności, rodzice mogą pomóc dziecku przejść przez rozwód w możliwie najbardziej zrównoważony i pozytywny sposób.
Udostępnij artykuł

Kamila Krasnodębska
Nadchodzące wydarzenie
Add a strong one liner supporting the heading above and giving users a reason to click on the button below.
Zapisz się do newslettera
z aktualnościami.
Pozostałe artykuły

Jaką skalą mierzysz swoją samoocenę?
Czy mierzenie siebie prowadzi do samobiczowania? Depresja wiąże się z...
Czytaj więcejTwoje Triggery jako szansa rozwoju
Czy zdarza Ci się zareagować intensywnymi emocjami na pozornie błahe...
Czytaj więcejADHD a problemy ze snem – Jak odzyskać regeneracyjny sen?
W codziennym życiu osób z ADHD pojawiają się liczne wyzwania,...
Czytaj więcejJak uwolnić się od efektu niebieskiej kropki?
Łatwo wpaść w pułapkę negatywnych myśli, a jednym z mechanizmów,...
Czytaj więcej