Gdybym mógł wzniośle przyrównać do czegoś fundraising, to według mnie najlepszym opisem jest przyrównanie fundraisingu do sztuki budowania mostów między ideą, wyrażoną za pośrednictwem misji a ludźmi gotowymi ją wesprzeć. W tym kontekście zasada autonomii stanowi trampolinę do dosięgnięcia nowych potencjalnych darczyńców. W tym artykule dowiesz się, dlaczego pojęcie “autonomii” jest tak istotne i jak je skutecznie wykorzystać w swoich akcjach fundraisingowych.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak rozumieć autonomię w kontekście fundraisingu?
Autonomia oznacza poszanowanie indywidualnych wyborów, przekonań i wartości. Na działania fundraisingowe przekłada się to w taki sposób, że jako fundraiser szanujemy decyzje potencjalnych darczyńców dotyczące tego, komu, jak i dlaczego chcą przekazać swoje środki. Dzięki takiemu podejściu autonomia umożliwia potencjalnym darczyńcom poczucie kontroli nad własnymi działaniami i decyzjami.
Jak budować więź przez autentyczność?
Autentyczność to spoiwo związku między twoją organizacją pozarządową a potencjalnym darczyńcą. Jako fundraiser musisz uważnie słuchać otoczenia organizacji. Za każdym razem umożliwiaj przyszłym darczyńcom wyrażać swoje wartości. Dzięki zachowaniu zasady autonomii zbudujesz z potencjalnymi darczyńcami autentyczne relacje, a to już tylko jeden krok od tego, aby wsparli Twoje działania, a dwa kroki by to robili regularnie. Pamiętaj niczego nie narzucaj, lecz inspiruj do działania poprzez spójność misji i wartości.
Dlaczego personalizacja komunikacji jest tak ważna?
Niestety stosowanie zasady autonomii wyklucza uniwersalne podejście do wszystkich darczyńców. Dlatego tak ważna jest personalizacja publikowanych komunikatów. Świadomość, co jest dla danych grup darczyńców, ważne pozwala dostosować przekaz, co sprawia, że czuje on, iż jego potrzeby są bardziej zrozumiałe, a on sam jest doceniony.
Czy wszyscy darczyńcy mają jednakowe cele?
Każdy darczyńca ma swoje unikalne motywacje. Niektórzy mogą chcieć bezpośrednio wpływać na losy konkretnych grup społecznych, innym zależeć będzie na rozwoju konkretnych projektów czy też kontroli spraw publicznych. Szanując autonomię darczyńców, organizacja jest wrażliwa na różnorodność celów i gotowa dostosować się do nich. Oczywiście powyższe rozważania mają sens w momencie jeśli masz trudność z dotarciem do nowych grup darczyńców lub w chwili, gdy misja Twojej organizacji jest na tyle niszowa, że nie jesteś w stanie jej swobodnie realizować przy wsparciu okrojonej ilości donatorów. W takiej sytuacji warto zrewidować swoje założenia i poszerzyć lub zmienić metody, zakres oraz strukturę przedsięwziętych działań mających na celu realizację zdefiniowanej przez Ciebie misji Twojej organizacji.
Jak budować wspólne doświadczenia?
Zasada autonomii wymaga myślenia poza tradycyjnymi schematami wsparcia. Chodzi mi o nagrody dla darczyńców, które mogą im dostarczać jedyne w swoim rodzaju doświadczenia i wspomnienia. Pamiętaj, że zaproszenie kogoś na kawę lub wspólny wypad na wydarzenie w rzeczywistości niewiele Cię kosztuje. Już sama propozycja sprawi, że potencjalny darczyńca poczuje się ważny i doceniony.
Dlaczego transparentność jest kluczem?
Autonomia idzie w parze z transparentnością. Bardzo często piszę, że bez transparentności nie ma dobrego fundraisingu. I tym razem pragnę to podkreślić. Musicie zapamiętać, że potencjalni darczyńcy muszą wiedzieć, jakie cele są realizowane, jakie są koszty operacyjne i w jaki sposób przekazywane środki wpływają na osiąganie misji Twojej organizacji pozarządowej. Muszą wiedzieć jak pracujecie z czym to “się je” oraz ile was to kosztuje. Dlatego też nie zapomnij co i rusz w swoich komunikatach przedstawiać dowodów swojej działalności i związanych z tym wydatkowaniem pieniędzy. Transparentność buduje zaufanie, a zaufanie przekłada się na skuteczny fundraising.
Być może zasada autonomii nie jest najważniejszym filarem etycznego i skutecznego fundraisingu. Jednak mimo to za pośrednictwem tego artykułu chciałem Ci pokazać na, ile jego elementów wpływa. W ten sposób pragnąłem unaocznić Ci schemat, iż poszanowanie wyborów i wartości potencjalnych darczyńców prowadzi do budowy trwałych relacji, inspiruje do działań i czyni z fundraisingu nie tylko proces pozyskiwania funduszy, ale prawdziwe partnerstwo w realizacji wspólnych celów. Warto o tym pamiętać przy konstruowaniu własnej strategii fundraisingowej.
Udostępnij artykuł
Piotr Matryba
Nadchodzące wydarzenie
Add a strong one liner supporting the heading above and giving users a reason to click on the button below.
Zapisz się do newslettera
z aktualnościami.
Pozostałe artykuły
Funkcjonalne zamrożenie – Jak się z niego wyrwać?
Czy zdarzyło Ci się kiedyś czuć, że choć funkcjonujesz na...
Czytaj więcejEkoterapia – sposób na zatrzymanie się
Czasami mam wrażenie, że życie w dzisiejszych czasach przypomina nieustanny...
Czytaj więcejJak dorosły z dorosłym: Nawigacja w relacjach z rodzicami
Ostatnio coraz częściej zastanawiam się nad tym, jak ewoluują nasze...
Czytaj więcejCzy psychoterapia może pomóc w walce z FOMO, czyli lękiem przed tym, że coś nas omija?
Wyobraź sobie piątkowy wieczór. Siedzisz w domu z kubkiem herbaty,...
Czytaj więcej