Ułatwienia dostępu

DIY z dzieckiem - jak zacząć?

Spędzanie czasu z dzieckiem w ramach zabaw DIY to nie tylko świetny sposób na naukę ekologii, ale również doskonały sposób na budowanie więzi i kreatywne wspólne spędzanie czasu. Przyjrzyjmy się bliżej temu fascynującemu sposobowi spędzania czasu i odkryjmy, jak możemy uczynić
nasze otoczenie bardziej ekologicznym, jednocześnie czerpiąc radość z twórczego współdziałania.

Z tego artykułu dowiesz się:

DIY - czyli co?

 

Rozwinięciem skrótu DIY jest “Do It Yourself”, co w tłumaczeniu z języka angielskiego znaczy „zrób to sam”. To najważniejsza i zarazem najfajniejsza zasada tej aktywności. Hasło to określa ideę samodzielnego, niekomercyjnego wykonywania jakiegoś przedmiotu, wykorzystując do tego najprostsze narzędzia. Zdecydowanym atutem takiej aktywności jest fakt, że DIY często idzie w parze z ideą upcyklingu, która sprzyja propagowaniu działań proekologicznych. Koncepcja DIY jest niezwykle popularna na całym świecie. Coraz częściej cieszy się popularnością także w Polsce. w Polsce. 

Jak zacząć i skąd czerpać pomysły?

W internecie można znaleźć ogrom inspiracji na kreatywne zajęcia. Często są one przedstawione przy pomocy tutorialu, krótkiego filmiku instruktażowego lub są opatrzone zdjęciami i opisem „krok po kroku”. Jedyne co musisz zrobić, to tylko naśladować. Sama czynność naśladowania kształtuje u dzieci cierpliwość oraz dążenie do celu. Wzmacnia też wiarę w siebie i własne umiejętności, a także daje poczucie satysfakcji. Zastanów się, co w twoim domu wymaga naprawy lub ulepszenia. Być może Twoje dziecko marzy o nowej zabawce, którą da się zrobić samodzielnie? Zaproś je do tej aktywności. Dzięki temu z łatwością znajdziesz pomysł na wspólną zabawę. 

Zalety DIY w rozwoju dziecka

DIY to jedna z prostszych zabaw i zarazem najbardziej kreatywna. Taka aktywność twórcza jest niezwykle ważna dla rozwoju dziecka gdyż:

  • rozwija zdolności manualne
  • ćwiczy koordynację oko-ręka 
  • rozwija motorykę małą
  • rozwija wyobraźnię i planowanie przestrzenne.
  • trenuje pamięć i spostrzegawczość,
  • wzmacnia wiarę w siebie i swoje umiejętności.

Eko zabawa - upcycling i recycling 

Wspólne spędzanie czasu z dzieckiem może być nie tylko radosne, ale także edukacyjne i ekologiczne. Dlatego też warto wykorzystać okazję, by stworzyć wspólnie małe cuda z materiałów, które często mamy pod ręką. Jedną z prostych i ekologicznych zabaw może być tworzenie własnych kartek z recyklingowanego papieru. Potrzebne będą stare gazety, kolorowe magazyny czy wydrukowane już z jednej strony kartki. Wycinajcie z nich interesujące was kształty, litery lub obrazki, a następnie sklejcie je na czystych kartkach lub tekturkach. Efektem waszej pracy będą niepowtarzalne kartki z życzeniami czy podziękowaniami, które można podarować bliskim osobom.

Kolejnym pomysłem może być stworzenie ekologicznych zabawek. Znajdźcie nieużywane lub zepsute przedmioty w domu, takie jak stare przyciski, małe pudełka czy kawałki materiałów. Razem z dzieckiem możecie stworzyć kolorowe puzzlowe zwierzątka, samoloty czy lalki. Dzięki temu, stworzycie unikalne zabawki, które nie tylko dostarczą radości podczas tworzenia, ale również podczas późniejszej zabawy.

Innym ekologicznym projektem DIY może być tworzenie ekologicznych środków czystości, np. ze skórek od pomarańczy, czy cytryn.  Ugotujcie je w wodzie, aby uzyskać naturalny, przyjemny zapach. Po ostygnięciu wystarczy odcedzić skórki, wymieszać cytrusowy płyn z wodą i octem, tworząc w pełni ekologiczny środek czyszczący do kuchni czy łazienki. Podczas takich zabaw, dziecko uczy się, jak ważne jest oszczędzanie surowców i dbanie o naszą planetę. Ekologiczne DIY to doskonała okazja do spędzenia czasu w sposób ciekawy, edukacyjny i przyjazny dla środowiska.

Co daje dziecku kreatywnie spędzony czas z rodzicem?

Wzajemne budowanie więzi poprzez wspólnie spędzanie czasu oraz podejmowanie kreatywnych działań, będą procentować w przyszłości. Pamiętaj, że niezwykle ważna jest nie sama twoja obecność ale uwaga i pełne zainteresowanie i zaangażowanie wspólną aktywnością. Wspólne tworzenie, buduje w dziecku poczucie przynależności oraz ważności. Chwile spędzone razem wzmacniają  więź z dzieckiem i zostawiają mnóstwo miłych wspomnień. 

Udostępnij artykuł​
Picture of Agnieszka Biernacka
Agnieszka Biernacka

Ekspert do spraw kreatywnych
a.biernacka@fundacjaidylla.org

Nadchodzące wydarzenie

Add a strong one liner supporting the heading above and giving users a reason to click on the button below.

Zapisz się do newslettera
Aby otrzymywać cotygodniowe wiadomości
z aktualnościami.

Napisz do nas lub zadzwoń

 

 

 

w godz. 9:00 – 18:00 / pn – pt

Pozostałe artykuły