Fundraising to nic innego jak proces pozyskiwania, w sposób systematyczny i strategiczny funduszy, które następnie posłużą do realizacji misji i celów statutowych organizacji pozarządowych. Osoba zajmująca się fundraisingiem to fundraiser, czyli specjalista ds. pozyskiwania środków finansowych oraz darowizn rzeczowych. W obiegu doświadczonych fundraiserów istnieje o wiele prostsza definicja zawodu, który wykonują. Jest to po prostu “żebrak w garniturze”.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak opracować strategię fundraisingową?
Pozyskiwanie darowizn to złożony proces uwzględniający różne źródła ich pochodzenia. Można je pozyskiwać od osób prywatnych, firm, innych organizacji pozarządowych, agencji rządowych i organizacji międzynarodowych. Niewątpliwie jest to działanie strategiczne, które wymaga profesjonalnego podejścia i umiejętności. Istnieje wiele skutecznych strategii i technik pozyskiwania funduszy, które organizacje pozarządowe mogą zastosować.
Jednym z pierwszych działań w drodze do udanego pozyskiwania darowizn jest opracowanie strategii. Aby, to się udało, powinniśmy precyzyjnie określić cele finansowe, metody pozyskiwania funduszy oraz grupy docelowe zainteresowane wsparciem naszej działalności. Posiadanie spójnej strategii pozwala na efektywne planowanie i realizację kampanii fundraisingowych. Co z kolei jest niezwykle istotne w kontekście budowania stabilnych podstaw funkcjonowania twojej organizacji.
Jak budować relacje z darczyńcami?
Kolejnym ważnym aspektem jest budowanie relacji z darczyńcami. Warto koncentrować się na budowaniu i utrzymywaniu długoterminowych partnerstw z darczyńcami. Komunikacja z nimi powinna być spersonalizowana oraz nastawiona na budowanie zaufania. Pamiętaj, aby zawsze pokazywać rezultaty ich wsparcia. Regularne informowanie darczyńców o postępach inicjatyw daje gwarancję, że zaufanie, którym cię obdarzyli, ma realny wpływ na rozwiązanie danego problemu.
Jakie są sposoby zbierania darowizn?
Istnieje wiele sposobów zbierania darowizn. Rozpoczynając od gali, aukcji, biegów czy koncertów charytatywnych, przechodząc przez crowdfunding, o czym napiszę w kolejnym artykule, kończąc na kampaniach mailowych czy też inicjatywach telefonicznych. Kampanie fundraisingowe nie tylko przynoszą korzyści finansowe, ale także promują działalność organizacji, budują świadomość społeczną i mobilizują ludzi do wspierania misji twojej organizacji.
Mam nadzieję, że cię zainteresowałem fundraisingiem na tyle skutecznie, że poważnie o nim pomyślisz, gdy będziesz chciał założyć własnego NGO’sa lub zmienić jego dotychczasowy tryb zbierania pieniędzy. Nie zapomnij tylko, że skuteczny fundraising wymaga planowania, strategii i profesjonalnego podejścia. Trzymając się tych 3 prostych zasad, korzystając z różnorodnych narzędzi i technik, będziesz mógł skutecznie pozyskiwać środki finansowe. W konsekwencji czego przyczyni się to do rozwoju twojej organizacji oraz będziesz w stanie realizować ważne cele społeczne.
Udostępnij artykuł
Piotr Matryba
Specjalista ds. fundraisingu p.matryba@fundacjaidylla.org
Nadchodzące wydarzenie
Add a strong one liner supporting the heading above and giving users a reason to click on the button below.
Zapisz się do newslettera
z aktualnościami.
Pozostałe artykuły
Powrót do szkoły dla rodziców: Jak zorganizować codzienną rutynę?
Wrzesień to nie tylko powrót do szkoły dla dzieci, ale...
Czytaj więcejPowrót do szkoły bez stresu: Jak pomóc dziecku w adaptacji po wakacjach?
Wrzesień to czas powrotu do szkoły, który dla wielu dzieci...
Czytaj więcejJak radzić sobie z zazdrością? Nauka zarządzania uczuciem
Zazdrość to naturalne, lecz często trudne do opanowania uczucie, które...
Czytaj więcejJak efektywnie odpoczywać?
Współczesne tempo życia często skłania nas do zaniedbywania odpoczynku, co...
Czytaj więcej