Gry i zabawy są nie tylko źródłem rozrywki, ale także nieocenioną pomocą w rozwoju dzieci, szczególnie tych z ADHD. Specjalnie dobrane aktywności mogą znacząco wpłynąć na poprawę koncentracji, uwagi oraz umiejętności słuchania. Dzięki nim dzieci uczą się również cierpliwości, zasad przestrzegania reguł oraz odpowiedniego reagowania na emocje innych. W niniejszym artykule opowiem Ci o wybranych grach i zabawach, które zostały specjalnie dobrane, by wspierać Twoje dziecko w tych ważnych aspektach rozwoju.
Z tego artykułu dowiesz się:
Gry Szybko Nagradzające – Klucz do Skutecznej Zabawy
Gry typu „gry szybko nagradzające” lub „gry z natychmiastową gratyfikacją” są idealne dla dzieci z ADHD, które mogą mieć trudności z długotrwałą koncentracją. Gry takie jak Węże i Drabiny, Story Cubes, Jenga, Hedbanz, Memory czy Uno, oferują graczom szybkie nagrody, co przyczynia się do zwiększenia ich zaangażowania i motywacji do kontynuowania gry.
Zabawa Autkami – Nauka Przepisów Ruchu Drogowego
Wykorzystując zabawę autkami, możesz nauczyć dziecko zasad bezpieczeństwa na drodze. Tłumacząc, że tak jak na drodze, tak i podczas gry obowiązują pewne reguły, uczysz dziecko, jak ważne jest ich przestrzeganie. Jest to doskonała okazja do wprowadzenia do zabawy elementów edukacyjnych w naturalny sposób.
Lego i Karty Obrazkowe – Narzędzia Wspierające Rozwój Umiejętności Społecznych i Językowych
Układanie Lego może pomóc dziecku w nauce umiejętności społecznych, takich jak przestrzeganie zasad dołączania do gry czy okazywania emocji. Karty obrazkowe i książki natomiast usprawniają umiejętności językowe, które są bardzo przydatne nie tylko podczas gier, ale również w przyszłości, gdy dziecko rozpocznie edukację szkolną. Badania sugerują, że dzieci z ADHD mogą mieć więcej trudności w pierwszych latach nauki, stąd warto od najmłodszych lat wspierać rozwój tych kompetencji.
Jak możesz wesprzeć swoje dziecko w zabawie?
- Pozwól dziecku inicjować zabawę – na przykład pozwól mu wybrać, w jaką grę będziecie grać.
- Stosuj się do zasad, które proponuje dziecko, nie staraj się przewodzić grze. Pozwól dziecku czuć się wartościowym liderem swojej zabawy.
- Nie kwestionuj bezcelowości gry, jeśli jest coś, co fascynuje Twoje dziecko w zabawie, ważne jest, aby dziecko czuło, że szanujesz jego wybory.
- Jeśli Twoje dziecko ma trudności z grą, staraj się mu pomóc, ale nie przejmuj zupełnie inicjatywy, to powinien być czas dla dziecka.
Gry i zabawy dostosowane do potrzeb dzieci z ADHD mogą znacząco przyczynić się do ich rozwoju emocjonalnego i poznawczego. Wspólne spędzanie czasu w grze to nie tylko radość, ale także szansa na naukę ważnych umiejętności, które będą przydatne w dorosłym życiu. Pamiętaj, aby zawsze dostosować rodzaj gry do potrzeb i możliwości Twojego dziecka, oferując mu wsparcie i zrozumienie.
Opracowano na podstawie: Children with ADHD, C.L. Bradbury, M. Thompson, A. Weeks, D. Daley, E. J.S. Sonuga-Barke
Udostępnij artykuł
Gosia Ciupa
Nadchodzące wydarzenie
Add a strong one liner supporting the heading above and giving users a reason to click on the button below.
Zapisz się do newslettera
z aktualnościami.
Pozostałe artykuły
Czy psychoterapia może pomóc w walce z FOMO, czyli lękiem przed tym, że coś nas omija?
Wyobraź sobie piątkowy wieczór. Siedzisz w domu z kubkiem herbaty,...
Czytaj więcejPrzemoc emocjonalna w pracy – jak się przed nią bronić i dlaczego warto działać?
Każdy z nas przynajmniej raz słyszał opowieści o „toksycznych” szefach,...
Czytaj więcejJak sobie radzić z wahaniami nastroju?
Czy zdarza Ci się przechodzić od śmiechu do łez w...
Czytaj więcej26 dzieci, jedno marzenie – bezpieczne i spokojne Święta dzięki Twojej pomocy!
Dzieńdoberek! Nazywam się Piotr Matryba i jestem Fundraiserem Fundacji IDYLLA....
Czytaj więcej