Ułatwienia dostępu

Kluczowe czynniki sukcesu w crowdfundingu dla NGO

NGO’sy są coraz bardziej świadome, dzięki czemu częściej korzystają z nowoczesnych metod darowizn, takich jak społecznościowe finansowanie. Crowdfunding, bo to o nim mowa, to innowacyjna forma pozyskiwania funduszy, która pozwala zmobilizować społeczność (np. beneficjentów twoich działań lub po prostu odbiorców) do wsparcia konkretnego projektu lub misji twojej organizacji pozarządowej. Oto przepis na skuteczną kampanię crowdfundingową dedykowaną NGO’som, które chcą rozpocząć swoją przygodę z fundraisingiem.

Z tego artykułu dowiesz się:

Jak określić cel kampanii?

Pierwszym krokiem jest precyzyjne określenie celu zbiórki, na które zostaną przeznaczone środki. Ważne, aby cele były jasne, mierzalne i atrakcyjne dla potencjalnych darczyńców. Po ich zdefiniowaniu, określ sobie, z czego tak naprawdę będziesz zadowolony. Czy z zebranej kwoty, czy na przykład z faktu, że udało ci się zatrzymać darczyńców na dłużej i chcą ci wpłacać pieniądze regularnie – na przykład co miesiąc. Dalekosiężne plany pozwolą ci zbudować coś o wiele trwalszego, niż tylko “organizacje eventową”. 

Jak prawidłowo wybrać platformę crowfundingową?

Następnie wybierz platformę crowdfundingową, która najlepiej odpowiada potrzebom twojej organizacji. Istnieje wiele popularnych platform, takich jak: zrzutka.pl, siepomaga, wspieram, polakpotrafi, etc., dzięki którym zbieranie funduszy jest łatwe i bezpieczne. Pamiętaj, żeby na wybranym serwisie odpowiednio wcześniej założyć konto, gdyż proces weryfikacji ciebie oraz organizacji, którą zarządzasz, będzie trwać nawet do 14 dni kalendarzowych. Zbyt późne działanie w tym zakresie, może przeszkodzić ci w wystartowaniu z kampanią na czas. 

Czym charakteryzuje się angażująca kampania?

Kluczem do sukcesu jest przeprowadzenie atrakcyjnej kampanii crowdfundingowej. Warto przedstawić swoją organizację, jej misję i cele w przekonujący i emocjonalny sposób. Opisy projektów powinny być jasne, zwięzłe i zachęcać do wsparcia. Tak, zdaję sobie sprawę, że organizacje pozarządowe pod względem fundraisingu, dzielą się na “proste” i “trudne”. Wiem, że te proste zbierają na małe dzieci i biedne pieski. A organizacje pozarządowe, zajmujące się poprawą polityk publicznych lub te, które wypracowują rozwiązania na rzecz poprawy funkcjonowania państwa polskiego, mają utrudnione zadanie. Pamiętaj, że jeżeli chcesz, aby ktoś ci doradził, to eksperci Fundacji IDYLLA, są do twojej dyspozycji. Napisz maila, na pewno ci pomożemy. 

Dlaczego warto nagradzać darczyńców?

Aby zachęcić potencjalnych darczyńców do wsparcia, warto zaproponować im atrakcyjną zachętę do określonej wysokości darowizny. Mogą to być na przykład podziękowania, symboliczne upominki, zaproszenia na wydarzenia organizowane przez organizację, czy możliwość udziału w projektach, szkoleniach, które możesz zorganizować lub poprowadzić, etc. Pamiętaj, żeby w pierwszej kolejności korzystać z zasobów, którymi dysponujesz lub z takich, które jesteś w stanie z łatwością skonstruować. 

Jak dobrze promować kampanię?

Promocja kampanii jest kluczowym aspektem jej sukcesu. Konieczne jest sformułowanie jasnego przekazu, który będzie rezonował z grupą docelową. Można to zrobić za pośrednictwem różnych mediów, takich jak media społecznościowe, telewizja, radio i druk. Połączenie tych metod, może pomóc w dotarciu do szerszej publiczności. Ważne jest również, aby mieć solidne zrozumienie docelowej grupy demograficznej, ponieważ wpłynie to na treść i ton kampanii. Dobrze przeprowadzona promocja kampanii może zwiększyć świadomość, wzbudzić zainteresowanie i ostatecznie doprowadzić do udanej kampanii.

Aby kampania crowdfundingowa odniosła sukces, konieczne jest jej skuteczne wypromowanie. Można to osiągnąć, wykorzystując różne narzędzia marketingowe, takie jak platformy mediów społecznościowych, oficjalna strona internetowa organizacji, biuletyny, relacje prasowe i inne. Konieczne jest dotarcie do jak największej liczby osób i podniesienie świadomości społecznej, aby zwiększyć szanse na osiągnięcie celu zbiórki. 

Brzmi jak technologia NASA? Może drogo i czasochłonnie, dlatego na początku zacznij od mojego sposobu na skuteczną kampanię – metodę kręgów. Polega ona na coraz szerszym zaangażowaniu odbiorców w kampanię. Jednocześnie nie wymaga to od nich, nie wiadomo jakich nakładów czasu. Szerzej o samym sposobie opisze w kolejnym wpisie.  

 

Dlaczego warto pokazywać postęp kampanii?

Monitorowanie postępów i utrzymywanie otwartej komunikacji z darczyńcami, to kluczowe elementy każdej, udanej kampanii pozyskiwania funduszy. Ważne jest, aby regularnie informować o postępach kampanii, upewniając się, że jest ona na dobrej drodze do osiągnięcia swoich celów. Monitorowanie, powinno odbywać się w przejrzysty sposób, z regularnymi aktualizacjami przekazywanymi darczyńcom i zainteresowanym stronom. Tak, czasem będziesz musiał wysłać do nich spersonalizowany e-mail. Zawrzyj w nim informacje, jak ci idzie zbieranie pieniędzy oraz czy istnieje szansa na większe zaangażowanie z ich strony. Nie lekceważ tego. Rozegraj to dobrze, a będziesz mógł liczyć na regularne darowizny. Pamiętaj, że skuteczna komunikacja z darczyńcami, pomaga budować zaufanie i podtrzymywać zaangażowanie. Obejmuje to regularne informowanie o postępach kampanii, podziękowanie darczyńcom za ich wkład oraz odpowiadanie na wszelkie pytania lub wątpliwości, jakie mogą mieć. 

Na koniec specjalnie dla ciebie dzielę się cenną wskazówką. Uruchamiając zbiórkę, warto mieć już zebrane około 15% docelowej kwoty. Zbierz ją od swojej rodziny, przyjaciół lub innych osób, które już ci zaufały. Jak nowy odbiorca twoich działań zobaczy, że na twojej kampanii jest już zebrana jakaś kwota (powtarzam między 10 a 15 procent), o wiele łatwiej będzie mu podjąć decyzje o przelaniu pieniędzy na twój cel.  



Udostępnij artykuł​
Picture of Piotr Matryba
Piotr Matryba

Specjalista ds. fundraisingu p.matryba@fundacjaidylla.org

Nadchodzące wydarzenie

Add a strong one liner supporting the heading above and giving users a reason to click on the button below.

Zapisz się do newslettera
Aby otrzymywać cotygodniowe wiadomości
z aktualnościami.

Napisz do nas lub zadzwoń

 

 

 

w godz. 9:00 – 18:00 / pn – pt

Pozostałe artykuły