Niektóre osoby chętnie wspierają finansowo organizacje pozarządowe. Tym samym dają świadectwo tego, iż nie zawsze są w stanie pomagać osobiście, ale chętnie to zrobią za pośrednictwem odpowiednich fundacji i stowarzyszeń.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jakie darowizny podlegają odliczeniu od podatku dochodowego?
Zanim przejdziemy do sedna sprawy, warto przypomnieć podstawowe zasady dotyczące przekazywania darowizn. Zaznaczam, że “zwykłe” (wpisane w rejestr) organizacje pożytku publicznego (OPP) wszem i wobec ogłaszają oraz namawiają do skorzystania z odliczenia darowizny od podatku dochodowego. I MAJĄ RACJĘ, GDYŻ MOŻNA TO ROBIĆ BEZ WAHANIA! Jednak, co w przypadku organizacji, które tego statusu nie posiadają? Czy darowizna przekazana tego typu organizacji pozarządowej również może być uwzględniona jako podstawa do odliczenia od podatku?
Coraz więcej osób wspiera finansowo organizacje pozarządowe, zauważając ich znaczący wpływ na społeczeństwo. Przekazując darowiznę, którejś z organizacji pozarządowych musisz wiedzieć, że nie jest konieczny status Organizacji Pożytku Publicznego (OPP), aby móc odliczyć darowiznę od twojego podatku dochodowego.
Zgodnie z art. 26 ust. 1. pkt 9. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, istnieje możliwość odliczenia darowizn przekazywanych organizacjom pozarządowym, nawet jeśli nie posiadają one statusu OPP. Kluczowym warunkiem jest jednak to, aby darowizna była przeznaczona na cele pożytku publicznego, zgodnie z realizowanymi statutowo celami danej organizacji.
Cele pożytku publicznego są precyzyjnie określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, co sprawia, że możliwe jest skierowanie udzielonego wsparcia na konkretne obszary działalności. Są to np. pomoc społeczna, działalność charytatywna, działalność na rzecz integracji cudzoziemców, ochrona zdrowia (również psychicznego), etc. Pełny wykaz obszarów działalności pożytku publicznego znajduje się pod tym linkiem.
Jaką rolę w tym wszystkim odgrywa status Organizacji Pożytku Publicznego (OPP)?
Warto zauważyć, że odliczeniu podlega wysokość przekazanej darowizny, jednak nie może ona przekroczyć 6% uzyskanego rocznego dochodu darczyńcy. Zatem jeśli przez cały rok zarobiłeś 1000,00 złotych i przekazałeś jakiejś organizacji pozarządowej darowiznę na cele pożytku publicznego w wysokości 60 złotych (maks limit 6% w skali roku), to będziesz mógł odliczyć sobie od podatku maksymalną kwotę darowizny. Czyli państwo polskie zwróci ci te 60 złotych w zwrocie z podatku. Wystarczy wpisać w odpowiednią rubrykę kwotę darowizny, którą udzieliłeś, we formularzu deklaracji podatkowej i gotowe! W zależności od formularza deklaracji podatkowej mogą one być zidentyfikowane pod różnymi numerami, dlatego nie wstawiam konkretnej pozycji.
Istotnym aspektem jest także konieczność udokumentowania darowizny poprzez dowód wpłaty na rachunek bankowy organizacji. W tytule przelewu zalecam precyzyjne wskazać cel darowizny związanej z obszarami pożytku publicznego, co eliminuje wszelkie wątpliwości co do spełnienia wymogów przepisów podatkowych. Jeśli wpłaciłeś darowiznę przez którąś z popularnych platform crowdfundingowych i masz pewność, że skonkretyzowana organizacja pozarządowa wykorzysta pieniądze na cele pożytku publicznego, to zawsze możesz poprosić przedstawicieli wspomnianego podmiotu o wystawienie potwierdzenia udzielonej darowizny. Jeśli ci to nie wystarczy, to poproś ich o wystawienie oświadczenia co do przekazanych środków finansowych oraz ich przeznaczenia na skonkretyzowaną sferę pożytku publicznego.
W ten sposób, przekazując darowiznę na cele pożytku publicznego, darczyńca nie tylko wspiera ważne inicjatywy, ale również może skorzystać z korzyści polegającej na odliczeniu darowizny od podatku. Tyczy się to również organizacji nieposiadających statusu OPP. Przekazywanie darowizn finansowych to jeden z wielu sposobów, w jaki można pomagać potrzebującym. Opisana korzyść może być dodatkową zachętą dla darczyńców. Przy całym procesie warto pamiętać o jeszcze jednej bardzo ważnej zasadzie.
Darowiznę rozlicza się w zeznaniu podatkowym obejmującym rok, w którym konkretna kwota została przekazana. Pisząc bardzo obrazowo: Jeśli przekazałeś darowiznę w 2023 roku, to możesz ją sobie odliczyć w 2024 za pośrednictwem złożonego zeznania podatkowego. Jeśli przekazałeś darowiznę w 2024 roku, to będziesz mógł sobie ją odliczyć od podatku w 2025 roku, i tak dalej i dalej i dalej…
A co jeśli zapomniałeś odliczyć darowiznę od podatku z ubiegłych lat? Nic nie szkodzi. Pamiętaj, że możesz dokonać korekty zeznań podatkowych do pięciu lat wstecz od chwili obecnej. Mam nadzieję, że moim artykułem zachęciłem cię do odliczenia udzielanych darowizn od podatku. Gdybyś miał jakiekolwiek wątpliwości, to pamiętaj, że z miłą chęcią udzielę ci dodatkowych informacji. Skontaktować się ze mną możesz pod numerem telefonu: 570 107 431 oraz adresem email: p.matryba@fundacjaidylla.org. Do usłyszenia.
Udostępnij artykuł
Piotr Matryba
Nadchodzące wydarzenie
Add a strong one liner supporting the heading above and giving users a reason to click on the button below.
Zapisz się do newslettera
z aktualnościami.
Pozostałe artykuły
Czy psychoterapia może pomóc w walce z FOMO, czyli lękiem przed tym, że coś nas omija?
Wyobraź sobie piątkowy wieczór. Siedzisz w domu z kubkiem herbaty,...
Czytaj więcejPrzemoc emocjonalna w pracy – jak się przed nią bronić i dlaczego warto działać?
Każdy z nas przynajmniej raz słyszał opowieści o „toksycznych” szefach,...
Czytaj więcejJak sobie radzić z wahaniami nastroju?
Czy zdarza Ci się przechodzić od śmiechu do łez w...
Czytaj więcej26 dzieci, jedno marzenie – bezpieczne i spokojne Święta dzięki Twojej pomocy!
Dzieńdoberek! Nazywam się Piotr Matryba i jestem Fundraiserem Fundacji IDYLLA....
Czytaj więcej