Odżywianie dzieci nie jest łatwe, a wręcz często bywa bardzo trudne, są niezwykle wymagające i wybredne, szczególnie w kwestii jedzenia. Potrawy często są albo za słone, albo za mało słodkie, mają nieodpowiedni kolor, zbyt dużą kwasowość, niewłaściwą konsystencję, albo nieodpowiednio leżą na talerzu. Każdy rodzic dobrze wie, o czym mówię.
Z tego artykułu dowiesz się:
Dlaczego śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia?
Jedno dziecko wybiera wyłącznie miękkie potrawy, podczas gdy drugie upiera się przy twardych, które musi gryźć. Pomimo tych oczekiwań, można sprostać wyzwaniom, komponując posiłki, które nie tylko są zbilansowane i zdrowe, ale także przyciągają dziecięcą uwagę.
Teoretycznie każdy dorosły wie, że najważniejszym posiłkiem dnia jest śniadanie, ale bardzo często o tym zapominamy lub nie znajdujemy czasu, by zjeść kluczowy posiłek dnia Dlaczego śniadania są tak ważne? Pozwala:
- Zregenerować energię po poprzedniej dobie.
- Uzupełnić zapasy mikro i makroelementów, które nasz organizm zużywa podczas snu.
- Wyrównać poziom nawodnienia organizmu.|
Warto zadbać o to, aby nasze dzieci spożywały zdrowe śniadania, ponieważ wpływają one na zdolność koncentracji i gotowość do zabawy maluchów. Niestety, wielu rodziców przedszkolaków i uczniów starszych klas decyduje się na pominięcie śniadania, przekonując siebie, że dziecko zje w przedszkolu lub w szkole podczas przerwy. Niestety, jakość posiłków w placówkach edukacyjnych pozostawia wiele do życzenia, podobnie jak posiłki szpitalne. Wystarczy zbudzić się kilkanaście minut wcześniej, śniadanie to nie tylko energia dla organizmu, to także chwila w gronie najbliższych.
Jak przygotować dobre śniadanie dla dziecka?
Przygotowanie zdrowego śniadania, nie musi być czasochłonne, ani skomplikowane. W zależności od preferencji dziecka, możemy stworzyć na talerzyku prawdziwe dzieło sztuki, na przykład „śmieszna buźka” lub inne kształty choćby z plasterków owoców i warzyw. To najczęściej brakujące elementy w posiłkach przedszkolaków, dlatego ważne jest, aby dzieci codziennie spożywały 5 różnokolorowych owoców i 5 różnokolorowych warzyw.
Myślisz, że to niemożliwe? Nie chodzi o to, aby dziecko zjadło cały banan, całe jabłko, pół kilograma winogron czy podobną ilość warzyw. Wiadomo, że takie ilości są zdecydowanie zbyt dużą porcją dla małych podniebień, ale zamiast tego, możemy użyć wyobraźni i stworzyć śniadanie, które przyciągnie wzrok dziecka. Wyobraź sobie buzię – ustami będzie plasterek jabłka, oczy to winogrona a nosem będzie kilka borówek, uszy to nic innego jak 2 plasterki banana. Takie danie, może wydawać się dla dziecka fascynujące, co więcej, szybkie śniadanie można przygotować razem z dzieckiem, dając mu możliwość twórczego wyrażania się.
Jakie składniki tworzą zdrową kolację dla dziecka?
Choć dzieci, które uczęszczają do przedszkola i jedzą tam większość posiłków nie możemy zapominać o kolacji. Jest to bardzo ważny posiłek dla naszych maluchów, który powinien być atrakcyjny i smaczny. Kolacja nie musi składać się wyłącznie z kanapek. Może być zróżnicowana, na przykład w postaci kolorowych plasterków warzyw i orzechów, sera, czy nawet zabawnych kształtów stworzonych z twarogu. Dziecko nie musi jeść potraw, które mu nie smakują, dlatego warto dostosować kolację do jego potrzeb smakowych.
Jak urozmaicić drugie śniadanie dziecka w szkole?
Jeśli dziecko już uczęszcza do szkoły, drugie śniadanie jest równie ważne. Należy zadbać o to, aby było zróżnicowane i bogate w wartości odżywcze. Często rodzice dają dzieciom słodkie batoniki, soczki owocowe, czipsy czy ciasteczka, przekonując się, że dzieci potrzebują dużo energii. To prawda, dzieci faktycznie potrzebują dużo energii, ale lepiej dostarczać ją zdrowymi przekąskami, zawierających witaminy, sole mineralne, białka i zdrowe tłuszcze, a nie produktami pełnymi cukru i tłuszczu, które nie zapewniają właściwej wartości odżywczej.
Na co zwrócić uwagę, przy doborze posiłków dla dziecka?
Jeśli zastanawiasz się, czy batoniki „BIO” lub ciasteczka „z pełnego ziarna” są dobrym wyborem na przekąskę, odpowiedź jest jedna – NIE! Często takie produkty zawierają konserwanty, cukier czy substancje słodzące, które nie są korzystne dla zdrowia dzieci. Sam napis „z pełnego ziarna” nie gwarantuje, że produkt jest zdrowy. Warto sprawdzić skład i wybrać przekąski, które są naprawdę wartościowe.
Większość rodziców nie zwraca uwagi na to, co ich dzieci jedzą w szkole. Jednak konsekwencje tego mogą się pojawić później. Dziecko może być zmęczone, drażliwe, a także mieć trudności z koncentracją w szkole. To wynika z faktu, że ich mózg dostaje dużo cukru, ale brakuje mu niezbędnych składników odżywczych, takich jak kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, potas, magnez i witaminy z grupy B. Dlatego to od nas dorosłych zależy, co podajemy dzieciom do jedzenia, to z kolei ma wpływ na ich samopoczucie i sukcesy w szkole.
Udostępnij artykuł
Anna Tkaczewska
Specjalista ds księgowości a.tkaczewska@fundacjaidylla.org
Nadchodzące wydarzenie
Add a strong one liner supporting the heading above and giving users a reason to click on the button below.
Zapisz się do newslettera
z aktualnościami.
Pozostałe artykuły
Funkcjonalne zamrożenie – Jak się z niego wyrwać?
Czy zdarzyło Ci się kiedyś czuć, że choć funkcjonujesz na...
Czytaj więcejEkoterapia – sposób na zatrzymanie się
Czasami mam wrażenie, że życie w dzisiejszych czasach przypomina nieustanny...
Czytaj więcejJak dorosły z dorosłym: Nawigacja w relacjach z rodzicami
Ostatnio coraz częściej zastanawiam się nad tym, jak ewoluują nasze...
Czytaj więcejCzy psychoterapia może pomóc w walce z FOMO, czyli lękiem przed tym, że coś nas omija?
Wyobraź sobie piątkowy wieczór. Siedzisz w domu z kubkiem herbaty,...
Czytaj więcej