Integracja sensoryczna odgrywa kluczową rolę w zdrowym rozwoju dziecka, dlatego ważne jest wspieranie jej rozwoju już od najmłodszych lat. Podpowiadamy wiele prostych i codziennych czynności, które mogą pomóc w jej poprawie.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak rozwijać dziecko na placu zabaw?
Przede wszystkim, daj dziecku czas na zabawę na świeżym powietrzu. Ruch i pobyt na zewnątrz pomagają poprawić integrację sensoryczną. Dziecko może korzystać z różnych urządzeń na placu zabaw, biegać, skakać i wspinać się, rozwijając przy tym koordynację ruchową. Sala terapii integracji sensorycznej przypomina plac zabaw, a dostępne tam sprzęty, umożliwiają intensywną stymulację zmysłów przedsionkowych i proprioceptywnych (czucie głębokie) poprzez bujanie, skakanie, zwisanie, bieganie, pchanie, ciąganie itp. Terapeuta w gabinecie dostosowuje aktywności do potrzeb dziecka, a na placu zabaw dziecko samo reguluje swoją aktywność w zależności od sygnałów płynących z jego ciała.
Jak codzienne produkty mogą przydać się do rozwijania integracji sensorycznej dziecka?
Kolejnym sposobem wsparcia integracji sensorycznej jest eksploracja różnych tekstur. Zmysł dotyku jest zaangażowany przez cały czas, a odpowiednia stymulacja pomaga w procesie integracji bodźców. W domu możesz dać do zabawy dziecku mąkę, makaron, ryż, wodę, piasek czy glinę. Niech wkłada ręce do kosza ze skarpetkami albo miesza śrubki w pudełku z narzędziami. Im więcej faktur, tym więcej stymulacji. Rozpoznawanie przedmiotów codziennego użytku za pomocą dotyku lub dotykanie ich i próba opisania tego, co czują dłonie, stanowi bardzo prosty, ale niezwykle efektywny trening percepcji dotykowej. Nie zmuszaj dziecka do dotykania wszystkiego, co przygotujesz, tylko zachęcaj do eksploracji różnorodnych przedmiotów.
Kąpiele w ciepłej wodzie oraz masaż ciała również mogą pomóc w poprawie integracji sensorycznej, a jednocześnie wspierają budowanie więzi, wprowadzają atmosferę relaksu i poczucie bezpieczeństwa. Aby wspomagać proces integracji sensorycznej, proponuj dziecku różnorodne jedzenie. Chodzi o to, aby nie tylko próbowało różnych smaków, ale także oswoiło się z różnymi konsystencjami.
Istotne jest, aby umożliwić dziecku eksplorowanie zmysłów, nie narzucając mu przy tym nowych bodźców. Wszelkie zabawy i ćwiczenia powinny być przeprowadzane w sposób przyjazny i dostosowany do wieku dziecka.
Jak stworzyć kącik relaksu w domu?
W domu możesz stworzyć strefy relaksu, które pomagają dziecku uspokoić się i zregenerować po intensywnym doświadczaniu bodźców z otoczenia. Może to być kącik do czytania, kolorowania, słuchania muzyki lub po prostu odpoczynku na kanapie. Ważne jest, aby w strefie relaksu nie było nadmiaru bodźców, ponieważ jej celem jest pomaganie wyciszyć się. Percepcja wzrokowa i słuchowa są intensywnie angażowane w naszym życiu codziennym, dlatego dom powinien być miejscem, gdzie mogą odpocząć.
Wspieranie integracji sensorycznej u dzieci w domu to ciągły i wymagający proces, ale ważny dla zdrowia i samopoczucia dziecka. Terapeuci współpracujący z Fundacją IDYLLA podkreślają, że warto poświęcić czas na zabawy i ćwiczenia, które pomagają poprawić funkcjonowanie zmysłowe i koordynację ruchową nawet wtedy, gdy nie zauważamy u dziecka konkretnych zaburzeń. To dobra inwestycja w rozwój jego potencjału i zapewnienie równowagi.
Udostępnij artykuł
Anna Komorowska
Koordynator projektów a.komorowska@fundacjaidylla.org
Nadchodzące wydarzenie
Add a strong one liner supporting the heading above and giving users a reason to click on the button below.
Zapisz się do newslettera
z aktualnościami.
Pozostałe artykuły
Terapeutyczne korzyści pisania ekspresywnego: Jak pisanie może poprawić zdrowie psychiczne
Poszukujesz skutecznych sposobów radzenia sobie z codziennym stresem? Masz trudne...
Czytaj więcejPowrót do szkoły dla rodziców: Jak zorganizować codzienną rutynę?
Wrzesień to nie tylko powrót do szkoły dla dzieci, ale...
Czytaj więcejPowrót do szkoły bez stresu: Jak pomóc dziecku w adaptacji po wakacjach?
Wrzesień to czas powrotu do szkoły, który dla wielu dzieci...
Czytaj więcejJak radzić sobie z zazdrością? Nauka zarządzania uczuciem
Zazdrość to naturalne, lecz często trudne do opanowania uczucie, które...
Czytaj więcej