Integracja sensoryczna odgrywa kluczową rolę w zdrowym rozwoju dziecka, dlatego ważne jest wspieranie jej rozwoju już od najmłodszych lat. Podpowiadamy wiele prostych i codziennych czynności, które mogą pomóc w jej poprawie.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak rozwijać dziecko na placu zabaw?
Przede wszystkim, daj dziecku czas na zabawę na świeżym powietrzu. Ruch i pobyt na zewnątrz pomagają poprawić integrację sensoryczną. Dziecko może korzystać z różnych urządzeń na placu zabaw, biegać, skakać i wspinać się, rozwijając przy tym koordynację ruchową. Sala terapii integracji sensorycznej przypomina plac zabaw, a dostępne tam sprzęty, umożliwiają intensywną stymulację zmysłów przedsionkowych i proprioceptywnych (czucie głębokie) poprzez bujanie, skakanie, zwisanie, bieganie, pchanie, ciąganie itp. Terapeuta w gabinecie dostosowuje aktywności do potrzeb dziecka, a na placu zabaw dziecko samo reguluje swoją aktywność w zależności od sygnałów płynących z jego ciała.
Jak codzienne produkty mogą przydać się do rozwijania integracji sensorycznej dziecka?
Kolejnym sposobem wsparcia integracji sensorycznej jest eksploracja różnych tekstur. Zmysł dotyku jest zaangażowany przez cały czas, a odpowiednia stymulacja pomaga w procesie integracji bodźców. W domu możesz dać do zabawy dziecku mąkę, makaron, ryż, wodę, piasek czy glinę. Niech wkłada ręce do kosza ze skarpetkami albo miesza śrubki w pudełku z narzędziami. Im więcej faktur, tym więcej stymulacji. Rozpoznawanie przedmiotów codziennego użytku za pomocą dotyku lub dotykanie ich i próba opisania tego, co czują dłonie, stanowi bardzo prosty, ale niezwykle efektywny trening percepcji dotykowej. Nie zmuszaj dziecka do dotykania wszystkiego, co przygotujesz, tylko zachęcaj do eksploracji różnorodnych przedmiotów.
Kąpiele w ciepłej wodzie oraz masaż ciała również mogą pomóc w poprawie integracji sensorycznej, a jednocześnie wspierają budowanie więzi, wprowadzają atmosferę relaksu i poczucie bezpieczeństwa. Aby wspomagać proces integracji sensorycznej, proponuj dziecku różnorodne jedzenie. Chodzi o to, aby nie tylko próbowało różnych smaków, ale także oswoiło się z różnymi konsystencjami.
Istotne jest, aby umożliwić dziecku eksplorowanie zmysłów, nie narzucając mu przy tym nowych bodźców. Wszelkie zabawy i ćwiczenia powinny być przeprowadzane w sposób przyjazny i dostosowany do wieku dziecka.
Jak stworzyć kącik relaksu w domu?
W domu możesz stworzyć strefy relaksu, które pomagają dziecku uspokoić się i zregenerować po intensywnym doświadczaniu bodźców z otoczenia. Może to być kącik do czytania, kolorowania, słuchania muzyki lub po prostu odpoczynku na kanapie. Ważne jest, aby w strefie relaksu nie było nadmiaru bodźców, ponieważ jej celem jest pomaganie wyciszyć się. Percepcja wzrokowa i słuchowa są intensywnie angażowane w naszym życiu codziennym, dlatego dom powinien być miejscem, gdzie mogą odpocząć.
Wspieranie integracji sensorycznej u dzieci w domu to ciągły i wymagający proces, ale ważny dla zdrowia i samopoczucia dziecka. Terapeuci współpracujący z Fundacją IDYLLA podkreślają, że warto poświęcić czas na zabawy i ćwiczenia, które pomagają poprawić funkcjonowanie zmysłowe i koordynację ruchową nawet wtedy, gdy nie zauważamy u dziecka konkretnych zaburzeń. To dobra inwestycja w rozwój jego potencjału i zapewnienie równowagi.
Udostępnij artykuł

Anna Komorowska
Koordynator projektów a.komorowska@fundacjaidylla.org
Nadchodzące wydarzenie
Add a strong one liner supporting the heading above and giving users a reason to click on the button below.
Zapisz się do newslettera
z aktualnościami.
Pozostałe artykuły

Jaką skalą mierzysz swoją samoocenę?
Czy mierzenie siebie prowadzi do samobiczowania? Depresja wiąże się z...
Czytaj więcejTwoje Triggery jako szansa rozwoju
Czy zdarza Ci się zareagować intensywnymi emocjami na pozornie błahe...
Czytaj więcejADHD a problemy ze snem – Jak odzyskać regeneracyjny sen?
W codziennym życiu osób z ADHD pojawiają się liczne wyzwania,...
Czytaj więcejJak uwolnić się od efektu niebieskiej kropki?
Łatwo wpaść w pułapkę negatywnych myśli, a jednym z mechanizmów,...
Czytaj więcej